Anmälda till Finnmarksturen : 454 deltagare

Damer Elit (födda -05 eller tidigare) - 15 st anmälda

Namn Klubb/Team
Andersson , Terese OK Kroppefjäll / TEAM SERNEKE ALLEBIKE
Bohlin, Amanda CK Hymer
Hylén, Tilda Falu CK
Israelsson, Felicia BAUHAUS Sportklubb
Kjellberg, Petra Falkenbergs CK
Kjellqvist, Fanny She Rides CK / Team She Rides
Larsered , Felicia BAUHAUS Sportklubb
Larsson, Nellie Bukten Mountainbike Klubb
Öberg, Sara CK Master
Öhman, Cassandra Värmdö CK / Team Sweden Mountainbike
Rälg, Matilda She Rides CK / She Rides CK
Sjöberg, Stina She Rides CK / Team She Rides
Stenerhag, Jennie Falu CK / ÅBRO
Ullstrand, Ida Kolmårdens MTB
Wallin, Johanna She Rides CK / Team She Rides

Damer Juniorer (födda -04 eller -05) - 0 st anmälda

Namn Klubb/Team

Damer 30 (födda -92 eller tidigare) - 10 st anmälda

Namn Klubb/Team
Bengtsson, Linda OK Vivill
Dufström, Martina CSK Ludvika
Ehlin Kolk, Maria Springtime Sports Club / Hamilton Adventure Team
Ekblad, Elisabet Trosabygdens OK
Grönoset, Sara Team KBK Bikes CK
Lindell, Sandra CK Natén Säter
Lindqvist, Mona Vincents Cycling Club
Nordin, Amanda Vincents Cycling Club / Vincents Cycling Club
Silfwerin, Maria CSK Ludvika
Smederöd, Helena Borlänge CK

Damer 40 (födda -82 eller tidigare) - 11 st anmälda

Namn Klubb/Team
Clarkson, Camilla Womens Bikejoy CK
Eiduka, Ivanda Kvänums IF
Fridström, Teresia Strängnäs CK / Strängnäs Bilforum Racing Team
Häggqvist, Jessica Perbellum SS
Korsvoll, Susanne Stockholm Multisportklubb
Lundin, Sara Klarälvdalens Kanot och multisportklubb / KKM
Niewieczerzal, Ewa Northern XC Sportsclub
Schure, Jolien Echelon Cycling and Triathlon Club
Skogberg, Emma She Rides CK / She Rides
Tufvesson, Linda FK Trampen
Wallinder, Åsa Västerås CK

Damer 50 (födda -72 eller tidigare) - 5 st anmälda

Namn Klubb/Team
Bivstedt, Katarina Järfälla CK
Eliasson, Jenny Norbergs CK
Gustafsson, Victoria CK Team Elgiganten Piteå / CK Team Elgiganten Piteå
Östlund, Christina IFK Sala
Rönnqvist Kågström, Malin Skellefteå AIK CK / Eson Bike team

Damer 60 (födda -62 eller tidigare) - 2 st anmälda

Namn Klubb/Team
Eriksson, Anki Alingsås SC
Lehikoinen, Eva-Lena Borlänge CK

Damer Sport (födda -05 eller tidigare) - 5 st anmälda

Namn Klubb/Team
Isaksson, Maija Tullinge SK
Karlsson, Anna Borlänge
Nyman, Sandra CSK Ludvika
Säfsten, Anna Cykelklubben SubXX
Salinger, Sandra Mix Sports Club

Damer Motion 80 km (födda -05 eller tidigare) - 12 st anmälda

Namn Klubb/Team
Anger-Annell, Kerstin CK Uni
Blom, Sofia Borlänge CK
Börjes, Erika IK Jarl Rättvik
Brorsson, Chantal Stöde
Hammarskiöld, Ulrika CK Kultur
Jonsson, Annica Köpings CK
Nordlund Arnlund, Therése Västerås
Salmela, Sanna Hudik Triathlon Klubb
Sigurdh, Malin Tenhults SOK
Skogum, Johanna Skövde
Söderström, Anna-Carin Hässelby
Staaf, Ann-Sofie Strängnäs CK

Damer Motion 48 Km (födda -05 eller tidigare) - 8 st anmälda

Namn Klubb/Team
Jansson, Monica Storviks IF / Storviks IF MTB
Jones, Malin Perbellum SS
Kronhöffer, Erica CK Los 4 Chanchitos
Larsson, Lisa Larsson
Larsson Lyckholm, Agnes Fredriksberg
Mikaelsdotter, Matilda CK C4
Nyrén, Therese Eskilstuna CK
Olsson, Ann-Kristin BärkeBeerBikers

Herrar Elit (födda -05 eller tidigare) - 63 st anmälda

Namn Klubb/Team
Aasa, Martin Luleå CK
Åkesson, Erik KIA Cycling Team
Andersson, Albin CK Master
Andersson, Hugo Mera Lera MTB
Boberg, Magnus Falu CK
Brengdahl, Daniel Vreta Skid o MK
Burman, Joel Borlänge CK / Borlänge CK
Dahlström, Jesper BAUHAUS Sportklubb
Engström, Adam Mera Lera MTB
Engström, Sven CK Hymer
Evensen-Lie, Eskil Kloppa Offroad Klubb
Franzén, Patrik Östra Aros CK / Cykelhuset UV
Hansson , Kim Storviks IF
Hasund Eid, Emil Kloppa Offroad klubb / HUNTON HARDROCX
Henrysson, Viktor Träningskonsulten SC
Högberg, William OK Hammaren
Höök, Martin IK Jarl Rättvik
Jansson, Henrik BAUHAUS Sportklubb
Jensen, Joakim CSK Ludvika
Junsved, Erik MTB Täby
Kagevi, Carl Motala AIF CK / TEAM SERNEKE ALLEBIKE
Karlsson, Erik CK Master
Karlsson, Joel Bålsta CK
Kitzberger, Ludvig Länna Sport CK / Länna Sport
Larsén, Richard Serneke Allebike CK / Team Serneke Allebike
Lennartsson, Hugo Motala AIF CK / TEAM SERNEKE ALLEBIKE
Lind, Oscar Serneke Allebike CK / Serneke Allebike Mtb Team
Lindblom, Oliver Falu CK
Lindgren, Emil Serneke Allebike CK / Serneke Allebike MTB Team
Lindh, Axel Team Ormsalva AC
Lindh, Edvin Team Ormsalva AC / Team Ormsalva
Lindqvist, Viktor Kolmårdens MTB / Team Lapierre Sweden
Löfgren, Lars Falu CK
Mattelin, Erik BAUHAUS Sportklubb
Merkel, Lukas CK Hymer
Nordin, Isak CK Uven
Norén, Johan Skövde CK
Öijer, Henrik Falu CK
Olstam, Anton CSK Ludvika
Oskarsson, Samuel ML Sports Club
Östling, Alexander Falu CK
Pettersen, Adam Almby IK
Porath, Hugo Team Ormsalva AC / Team Ormsalva AC
Risberg, David ML Sports Club
Setterberg, Martin IF Hallby SOK
Sikström , Johannes Obbola IK / Team Advania OIK Elit
Sjursvens, Dan Team KBK Bikes CK
Söderqvist, Jakob Sundsvallscyklisterna
Spennare, Fabian MTB Täby
Stark, Filip Team Ormsalva AC
Steen, Jonatan Sågmyra SK
Svensson, Christian KIA Cycling Team
Svensson, Jesper Träningskonsulten SC
Swedberg, Sebastian MTB Täby
Thulin Elofsson, Joel Kolmårdens MTB
Wahlqvist, Dennis Bengt Vincent Serneke Allebike CK / Serneke Allebike
Wallman, Gustav Kolmårdens MTB
Wäppling, Fredrik Kolmårdens MTB
Warrén, Joel BAUHAUS Sportklubb
Wengelin, Matthias Länna Sport CK
Wennebro, Hampus Kvänums IF
Wennergren, Daniel Alingsås SC / Stampens Cykel
Zälle, Erik Kvänums IF

Herrar Juniorer (födda -04 eller -05) - 12 st anmälda

Namn Klubb/Team
Ahlström, Viktor Cykelklubben Sundet
Funkquist, Erik Gävle CA
Hogenfält , Erik Ringmurens CK
Johansson Eklund, Felix Västerås CK / Team Teklink
Kindahl , Jonathan Finspångs CA
Molin, Lucas Falu CK
Morberg, Isac Västerås CK
Ökvist, Anton OK Renen
Olsson, Noel Cykelklubben Sundet
Sahlén, Joakim IF Hallby SOK
Vesterlund, Oliver CK Antilopen
Winnhed, Oliwer Tullinge SK

Herrar 30 (födda -92 eller tidigare) - 33 st anmälda

Namn Klubb/Team
Alf, Morgan Möre BK / Södermöre MTB
Andersson, Jesper Jeppman BAUHAUS Sportklubb
Åslund, David TTGU IF
Björkgren, Tobias Echelon Cycling and Triathlon Club
Carlsson, Albin Kisa SK / Team Motosport
Forsman, Fredrik Länna Sport CK
Franzén, Christian CK C4 / Teamcykelcentralen
Frisk, Anders CK Uni
Funk, Fredrik Mariestadcyklisten
Gustafsson, Jesper Hjo Velocipedklubb
Hammarström, Tommy IK Jarl Rättvik
Hedström, Pär Brudpiga RK
Hermansson, Fredrik Dala-Järna IK
Jansson, Patrik Örebrocyklisterna / Örebrocyklisterna
Johansson, Kim Highland Cycling Club
KASTENSSON, JOHAN Highland Cycling Club
Krancher, Wiktor BAUHAUS Sportklubb / Team Schlätta MTB
Larsson, Axel Hudiksvalls Cykelklubb
Lindbom, Johan "Limpan" Örebrocyklisterna
Louca, Nicholas Järfälla CK
Lundberg, Jonas Baroudeur Fietsclub
Lundin, Niklas Eksjö CK
Nises, Daniel CSK Ludvika
Persson, Niklas Gävle CA
Runfeldt, Björn IFK Sala
Salmons , Johan CSK Ludvika
Smederöd, Viktor Borlänge CK
Söderström, Martin IK Rex
Storås , Mathias Ramnäs CK / Haga MTB
Toldnes, Johnny Umara SC / RePear.se Cycling Team
Wanemark , Oscar Apladalens Löparklubb / Apladalens LK
Westergren, Simon IK Rex
Wik, Andreas Kolmårdens MTB

Herrar 40 (födda -82 eller tidigare) - 59 st anmälda

Namn Klubb/Team
Alenljung, Tord Skoghalls CK-Hammarö
Bäckgren, Gunnar Norbergs CK
Beckius, Mikael MTB Täby
Berg, Johan Kolmårdens MTB
Berggren, Mattias Storviks IF
Boman, Magnus IFK Sala
Carlén, Mattias Skövde CK
Deijfen, Johan Länna Sport CK
Eklund, Patrik AXA SC / Ludvika
Ekström, Johan Mera Lera MTB
Eriksson, Kristofer Borlänge CK
Eriksson, Micke CK Stabil
Eskilson, Conny Highland Cycling Club
Fahlström , Emil Örebrocyklisterna
Flack, Per Örebrocyklisterna
Fransson, Jim Skövde CK
Germundsjö, Jens Bålsta CK
Gustafsson, Christian Trosabygdens OK
Hansson, Pär Södertälje CK
Hellström, Thomas Skruvstads Idrottsklubb
Holmberg, Johan Rembo IK
Jankarls, Andreas AXA SC
Johansson, Martin Aktivitus SC
Johansson, Mats Tibro Cykelklubb
Kallin Pålsson, Per Örebrocyklisterna
Karlsson, Magnus Enköpings CK
Karlsson, Mikael Tierps CK
Koistinen, Niklas IF Hallby SOK
Koitrand, Martin Västerås CK
Lagerblad, Isak Perbellum SS
Landström , Jerry Järbo IF
Lindén, Vincent CK Valhall
Lindqvist, Anders MTB Täby
Lindström, Anders Eskilstuna CK
Lundin, Anders Kristinehamns CK
Lykkeberg, Håkan Shimano Nordic Racing CK
Lyth, Joachim Tullinge SK
Mattsson , Matts IK Jarl Rättvik
Midelf, John Länna Sport CK
Niewieczerzal, Piotr Northern XC Sportsclub
Nilsson, Björn Hässleholms CK
Nilsson, David Skövde CK
Olgerfelt, Christian CK Natén Säter
Olsson, Andreas Perbellum SS
Östman, Mattias Strängnäs CK
Pätsi, Morgan Örebrocyklisterna
Persson, Niclas Elmhults SC
Rangefelt, Jens CK Lunedi
Rosén, Andreas Järfälla CK
Sjöström, Håkan Örebrocyklisterna
Sparr, Henrik Bistro Cycling Club / Kanonaden Cykling Team
Stål, Fredrik Västerås CK
Stenberg, Anders OK Vivill
Ström, Jon IFK Sala
Wahlstedt, Andreas Örebrocyklisterna
West, Robert Hallsta MTB
Westin , Håkan Bålsta CK
Wikström, David Västerås CK
Winberg, Fredrik Tullinge SK

Herrar 50 (födda -72 eller tidigare) - 46 st anmälda

Namn Klubb/Team
Andersson, Niclas Kolmårdens MTB
Andersson, Tomas Finspångs CA
Bergström, Anders Mera Lera MTB
Bramstedt, Mikael 338 Småland Triathlon & MF
Carlsson, Stefan Kolmårdens MTB
Dahlund, Lasse Sandvikens CK
Edvardsson, Mats IK Jarl Rättvik
Ek, Stefan Södertälje CK
Ekström, Per Länna Sport CK
Eliasson, Robert Hisingens CK
Eriksson, Mats Sigge CK
Gingbäck, Kay Eskilstuna CK
Gustafsson, Jörgen CK Team Elgiganten Piteå / CK Team Elgiganten Piteå
Gustafsson, Peter Brudpiga RK / Utesport.nu
Hallberg, Roger OK Vivill
Hammarskiöld, Mattias CK Kultur
Hansen, Lars Highland Cycling Club
Hegender, Henrik Borgholm CK
Johansson, Anders Kvänums IF
Johansson, Petrus CSK Ludvika
Jönsson, Malte Svegs IK
Kågström, Lennart Skellefteå AIK CK / E-son Bike team
Karlsen, Tony Tullinge SK
Karlsson, Mikael CK Uni / THF Hastighetsförmedling
Karlsson, Stefan Järfälla CK
Kosonen, Kaj Tibro Cykelklubb
Lapajne, Alexander CK X
Lernerud, Anders Trosabygdens OK
Lindgren, Carl Johan Järfälla CK
Löfqvist, Göran Ringmurens CK
Mård , Henrik Djurgårdens IF Cykelförening
Mathiasson, Peter Hässleholms CK / Team Cykelcentralen
Mörk, Pär CK Ceres
Nell, Roger Bålsta CK
Nielsen, Johan CK Hymer
Nilsson, Lars CK Fix
Nilsson, Per-Olov OK Hammaren
Olin, Peter Frosta Multisport
Olsson, Magnus Borlänge CK
Persson, Marcus Lidköpings CK
Pettersen, Magnus Almby IK
Schönning, Michael Brudpiga RK / Utesport.nu
Sjögren, Anders Västra Ämterviks IF / Team Ahlsell Värmland
Thörnros , Jonas Mera Lera MTB
Wallinder, Thomas Ramnäs CK
Wikström, Fredrik CRT Cykelklubb / Cellexir cycling club

Herrar 60 (födda -62 eller tidigare) - 12 st anmälda

Namn Klubb/Team
Akkerman, Johannes Norbergs CK
Aasa, Magnus CK Master
Berntsson, Stefan Skövde CK
Eriksson, Lars Alingsås SC
Hagestam, Anders Echelon Cycling and Triathlon Club
Karlsson, Kenneth CK Stabil
Melkersson, Hans Trosabygdens OK
Olsson, Tommy IFK Sala
Raud, Johan Aktivitus SC
Suonperä, Esa Mjölby CK
Tengberg, Freddy CK Master
Wall, Anders Rocket Racing Sweden

Herrar Sport (födda -05 eller tidigare) - 29 st anmälda

Namn Klubb/Team
Ahl, Niclas Södertälje CK
Bäckelin, Daniel Aktivitus SC
Berggren, Joakim Almby IK
Bergling, Ulf Norbergs CK
Blomstedt, Mats Finspångs CA
Borg, Gustav Kolmårdens MTB
Borgström, Kristofer Sockertoppen IF
Danielsson, Filip Vedevåg
Ellemyr, Patrik Hallsta MTB
Engström, Gunnar CK Hymer
Fallström, Johan Karlstad
Floman, Martin Team Skoglöfs Bil IF
Funke, Andreas Laxå CK
Gustafsson, Emil Almby IK
Hallberg, Urban Mora CK
Ivarsson, Martin Trollhättans SOK
Jirenius, Gabriel CSK Ludvika
Johansson, Kenneth Karlstad
Kumdal, John Luleå CK / Luleå CK
Larsson, Patrik Vansbro mtb o led
Liljeby, Jens Gävle CA
Nilsson, Lennart IK Jarl Rättvik / Svensk Fordonsladdning
Nordström, Andreas Hallsta MTB
Norin, Otto Bikester Family
Persson, Joakim Borlänge CK
Pickl, Johan Kungsörs SK
Sandvik, Markus Gävle CA
Storm, Thomas Specialized Concept Store CK
Viklund, Tomas IK Jarl Rättvik

Herrar Motion 80 km (födda -05 eller tidigare) - 113 st anmälda

Namn Klubb/Team
Åberg, Jerker Clas Ohlson
Åkerström, Dan Los 4 Chanchitos
Alm, David Skövde CK
Almespang, Daniel XL-Bygg Siljan Mora
Almgren, Erik MTB Täby / Viggbyholm
Andersson, Jan-Erik Edsbruk
Andersson, Mathias Umarasportsclub
Anger-Annell, Jörgen CK Uni
Ångerud, Mathias Västerås
Ångerud, Sami Kvicksund
Astervik, Magnus StoCKholm
Bäcktorp, Magnus Kiruna
Berglund, Göran Gustafs
Björlin, Johan Malungs cykelklubb
Blomkvist, Håkan Karlstad
Blomqvist, Lars CK Natén Säter
Brorsson, Johan Stöde
Bruun, Tom Gamla Uppsala
Byrlén, Lucas Karlsborg
Chabouni, Sami Södertälje CK
Ek, Ingemar KFUM Ludvika
Eklund, Mikael Swecycling Club / Örebro
Englund, Johan Vattholma
Eriksson, Alexander Gräddhyllan
Eriksson, Håkan Västerås CK
Eriksson, Lasse Högbo
Eriksson, Sebastian Västerås
Eriksson, Thomas Västerås CK
Eriksson, Tommy Uppsala
Fahlström, Magnus Falun
Floresjö, Erik CK Natén Säter
Forsell, Nils Skellefteå AIK CK
Forsell, Tobias Grythyttans CK / Spendrups
Fransson, Daniel CK Natén Säter / CK Natèn Säter
Friedel, Hans Ramnäs CK
Gruvaeus, Mattias Almby IK
Gustafsson, Dennis Karlskoga
Härder, Henrik Storå
Harrysson, Mats Enköpings CK
Hedström, Michael HEDEMORA
Herdin, Göran Skolgatans atletklubb
Hjärpe, Greger OK Tyr
Holmgård, Rasmus Skellefteå AIK CK
Holmström, Henning Eskilstuna Trailklubb
Jansson, Peter CK Natén Säter
Jansson, Tomas CK Uni
Jervhed, Björn Karlsborg
Johansson, Andreas Kolmårdens MTB
Johansson, Håkan Friluftsfrämjandet Falun MTB
Johansson, Tony Smedjebacken
Lahnalampi , Marcus CSK Ludvika
Larsson, Magnus Lundby Eskilstuna
Lehtola, Edvin Eskilstuna
Lindberg, Mattias Mora CK
Lindblad, Pontus Hörken
Lindfors, Janolov Torsåker
Lindgren, Bo Källbottens IK
Lindqvist, Krister Los 4 chanchitos
Lindqvist, Nicklas Landsbro
Ljungqvist, Martin Sundbyberg
Lliljeros, Mats Arlanda Sportklubb
Löfström, Staffan Månkarbo IF Skidor
Lundin, Johan Hedemora
Mårdberg, Stefan Ljusdals OK
Moore, Graeme Setra Sports Club
Moritz, Daniel Outlaw mambas
Nikolic, Oliver TeamSåskopp
Nilsson, Lars Astrazeneca if
Nisser, Tobias Borlänge CK
Nordman, Jörgen Rengsjö
Nyhlén Sohl, Cristoffer FabriQen Group AB
Nyrén, Martin Eskilstuna CK
Olsson, Sebastian CK Norrtälje
Örnevik, Christian Biketown
Östlund, Johan Almby IK
Överkvist, Jari Lantmännen
Persson, Magnus Köpings CK
Persson, Niklas OK Hammaren
Persson , Urban Huskvarna
Petersen, Hasse DMK
Pettersson, Lennart Bjursås
Pettersson, Mikael Gävle CA
Pettersson, Stefan Oxvretens SK
Pettersson, Sven-Olov Sala
Pettersson, Timmy Smeglegs
Quattrini, Jesper Sjöfallets CK
Qvist, Patrik Askersund OK
Relefors, Björn Svenska Ölfrämjandet
Rudberg, Ulf Hjo Velocipedklubb
Ryd, Dennis Ventrensarn
Sandberg, Håkan Tullinge SK / Tonys Hangaound
Sandberg, Peter MTB Täby
Schuldt, Thomas Eskilstuna
Shearer, David Ludvika
Sjöberg, Anders Källbottens IK
Staaf, Jonas Strängnäs CK
Stolpe, Johan Sockertoppen IF
Stolt, Erik VÄSTERÅS
Ström, Magnus Storviks IF / Storviks IF MTB
Ström, Nicklas Köpings CK
Ström, Roger Terrible Tuesdays TC
Sundqvist, Eddy Ludvika
Svallfors, Rickard Athletic Club Salt Lake
Svantesson, Daniel Team Gräddhyllan
Svensson, Malte Globe Bokhandel
Thyselius, Fredrik Västerås
Tiger, Niklas Obbola IK
Tiuraniemi, Mika Team Bröten
Toivio, Juhani Västerås
Wallgren, Johan Frösö IF
Wennerlöf, Fredrik Vingåker
Witt, Tobias MTB Täby / Viggbyholm
Woxberg, Stig KIRUNA

Herrar Motion 48 km (födda -05 eller tidigare) - 19 st anmälda

Namn Klubb/Team
Andersson , Johannes Smedjebacken
Aspholme, Kent Falun
Brinck, Roger PRO mtb
Carlsson, Svante Cykelhuset väsby
Erlandsson, Fredrik Nättraby
Forsgren, Karl Västerbergslagens ol
Hertz, Clas-Håkan Sjölunda Keramik
Holster Westerberg, André S2tri
Hoonk, Edvin Norbergs CK
Isacson, Magnus Uppsala
Larsson, Peter Blazers
Larsson Lyckholm, Jan Kopparberg
Olsson, Jan BärkeBeerBikers
Östling, Peter Falu CK
Setterberg, Johan MTB Täby
Staaf, Olof Strängnäs CK / Strängnäs Bilforum racing team
Westerberg, Kenneth S2tri
Westerlund, Stefan Enköpings AIF
Wirebro, Emil Motala